Гендерна рiвнiсть є однiєю з ознак правової держави. Рівноправність чоловіків та жінок – це невід’ємна частина прав людини, вона є передумовою демократії та соціальної справедливості.
Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров’я жінок, встановленням пенсійних пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.
Окремої уваги заслуговує проблема працюючих матерів України, які змушені погоджуватися на малооплачувану роботу, аби мати змогу поєднувати її з репродуктивною працею.
На шляху до встановлення гендерної рiвностi у нашому суспiльствi стоять наступнi чинники:
– стереотипи масової свiдомостi, якi i досi розглядають жiнку як слабку у порiвняннi з чоловiком iстоту, яка є другорядною в суспiльному, полiтичному та економiчному життi;
– кризова економiчна ситуацiя (i особливо безробiття, яке нерiдко штовхає жiнок на заробiтчанство, що нерiдко призводить до продажу жiнок та подальшої сексуальної експлуатацiї);
– слаборозвинуте громадянське суспiльство, у тому числi пасивнiсть жiночих органiзацiй та окремих жiнок у вiдстоюваннi своїх законних прав та свобод.
Дискримінація за ознакою статі – дії чи бездіяльність, що виражають будь-яке розрізнення, виняток або привілеї за ознакою статі, якщо вони спрямовані на обмеження або унеможливлюють визнання, користування чи здійснення на рівних підставах прав і свобод людини для жінок і чоловіків. (Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», стаття 1)
Ви можете звернутися за захистом до:
- Правоохоронних органів;
- Міністерства соціальної політики України www.mlsp.gov.uа;
- Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини www.ombudsman.gov.uа;
- Центрів надання безоплатної правової допомоги на місцях http.legalaid.gov.uа;
- Місцевих державних адміністрацій krasnohradska@rda.kh.gov.ua, upszn20@ukr.net;
- Експертної ради з протидії дискримінації за ознакою статті 01023, м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10;
- Е-mail genderpolisy@ukr.net
- Міжнародного правозахисного центру Ла Страда Україна 0-800-500-33-5 або 386, www.la–strada.org.ua;
- Громадської організації «Центр «Жіночі перспективи» +380322 295 50 60, www.women.lviv.ua;
- Коаліція з протидії дискримінації в Україні www.AntiDi.org.ua, тел..+380(44)451 72 17;
- Інформаційно – консультативного жіночого центру www.empedu.org.ua;
- Юридичних приймалень Української Гельсінської спілки http.//helsinki.org.ua/