Для того щоб правильно і раціонально підійти до розробки переліку інструкцій з охорони праці підприємства, слід нагадати, що вдає із себе інструкція і які основні вимоги до її змісту. Цю інформацію можна почерпнути з Положення розробки інструкцій з охорони праці.
Отже, інструкція є нормативним актом, що містить обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певного професією на робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства і будівельних майданчиках або в інших місцях, де за дорученням роботодавця виконуються ці роботи.
Інструкції, що діють на підприємстві, належать до нормативних актів з охорони праці, що діють в межах конкретного підприємства. Такі інструкції розробляються на основі чинних державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці, примірних інструкцій та технологічної документації підприємства з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств-виробників обладнання, що використовується на даному підприємстві. Вони затверджуються роботодавцем і є обов’язковими для дотримання працівниками відповідних професій або при виконанні відповідних робіт на цьому підприємстві.
Інструкції повинні відповідати чинному законодавству України, вимогам державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці: правил, норм, стандартів, інших нормативних і організаційно-методичних документів про охорону праці, на основі яких вони розробляються.
Інструкції повинні містити тільки ті вимоги щодо охорони праці, дотримання яких обов’язкове самими працівниками. Порушення працівником цих вимог повинно розглядатися як порушення трудової дисципліни, за яке до нього може бути застосовано стягнення згідно з чинним законодавством.
Інструкціям, які розробляються і затверджуються на підприємствах, присвоюються порядкові номери службою охорони праці цих підприємств. У назві інструкції стисло вказується, для якої професії або виду робіт вона призначена.
Включення до інструкції підлягають загальні положення щодо охорони праці, а також організаційні та технічні вимоги безпеки, які визначаються на основі:
- чинного законодавства України про працю та охорону праці, стандартів, правил, норм та інших нормативних і організаційно-методичних документів з охорони праці;
- аналізу документів з охорони праці стосовно відповідного виробництва, професії (виду робіт);
- характеристики робіт, що підлягають виконанню працівником конкретної професії у відповідності з її кваліфікаційною характеристикою;
- вимог безпеки до технологічного процесу, виробничого обладнання, інструментів і пристроїв, які застосовуються при виконанні відповідних робіт, а також вимог безпеки, які містяться в експлуатаційній та ремонтній документації і в технологічному регламенті;
- виявлення небезпечних і шкідливих виробничих факторів, характерних для даної професії (виду робіт) як при нормальному протіканні процесу, так і при відхиленнях від оптимального режиму, визначення заходів і засобів захисту від них, вивчення конструктивних та експлуатаційних особливостей і ефективності використання цих коштів;
- аналізу обставин та причин найбільш імовірних аварійних ситуацій, нещасних випадків і професійних захворювань, характерних для даної професії (виду робіт);
- вивчення передового досвіду безпечної організації праці та виконання відповідних робіт, визначення найбезпечніших методів та прийомів їх виконання.
Вимоги інструкцій викладаються відповідно до послідовності технологічного процесу і з урахуванням умов, в яких виконується даний вид робіт.
Красноградське відділення Фонду соціального страхування України