Одним із головних напрямів роботи виконавчої дирекції Фонду є профілактична робота щодо запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих осіб, викликаних умовами праці. Основну роботу з цього напряму виконує страховий експерт з охорони праці, який також бере участь у розслідуванні усіх нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Людина не може працювати продуктивно і якісно, якщо не почувається на роботі комфортно та безпечно. Перша умова якоюсь мірою залежить і від самого працівника, а другу – повинен гарантувати роботодавець. Успіху у справі можна досягти, коли інтереси та обов’язки обох сторін будуть погоджені.
Починаючи з серпня 2014 року, відділення проводило додаткові заходи профілактичної роботи щодо запобігання виробничому травматизму та професійній захворюваності за напрямами, не пов’язаними із проведенням перевірок стану охорони праці на підприємствах. За період роботи, коли не здійснюються перевірки стану охорони праці та профілактичної роботи на підприємствах, працівниками відділення більше уваги приділяється іншим напрямам роботи: організації та проведення засідань «круглих столів», семінарів-нарад, заходів по удосконаленню СУОП на підприємствах тощо.
Велику роль у зменшенні виробничого травматизму відіграє щоденна цілеспрямована профілактична робота служби охорони праці підприємств. Кожний працівник має бути особливо уважним під час інструктажу з охорони праці, не боятись ставити питання, якщо щось не зрозуміло, не відбувати цю процедуру формально. У необхідних випадках звертатися за консультаціями до спеціалістів підприємства. Адже значна кількість нещасних випадків, які трапляються, є причинним наслідком невиконання вимог інструкції з охорони праці.
У статті 14 Закону України «Про охорону праці» зазначено, що працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей у процесі виконання будь-яких робіт, чи під час перебування на території підприємства. Цю норму внесено до Закону, щоб працівник знав про свої права і обов’язки, користувався ними і виконував.
Одним з головних завдань діяльності Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є відшкодування шкоди, пов’язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов’язків, а також, у разі їх смерті, здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей. Адже після втрати працездатності, а деколи і самого місця роботи, страхові виплати стають єдиним джерелом існування потерпілого та його сім’ї.
Розуміючи це, та незважаючи на складну ситуацію в державі, Фонд своєчасно та в повному обсязі виконує свої зобов’язання перед потерпілими та членами їх сімей.
Як тільки людина укладає контракт чи угоду з роботодавцем, автоматично потрапляє під захист Фонду. Тож, якщо працівник отримає травму на роботі, з першого дня всі витрати на лікування й подальшу реабілітацію компенсуються Фондом.
Крім відшкодування матеріальної шкоди потерпілим на виробництві (членам їх сімей), Фондом проводиться велика робота для забезпечення медико-соціальної реабілітації, відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві. Забезпечено лікування потерпілих в стаціонарних медичних закладах, санаторно- курортне лікування, медичну реабілітацію та організацію спеціального медичного та інших доглядів за потерпілими, а також забезпечено інвалідів праці необхідними медикаментозними препаратами, додатковим харчуванням, автомобілями, інвалідними колясками, протезно- ортопедичними виробами тощо.
Не залишаються наодинці зі своїми проблемами і потерпілі, які вимушено змінили місце проживання, приїхали в наш район з Луганської чи Донецької областей.. Треба зауважити, що всі звернення таких потерпілих розглядаються відділенням в оперативному порядку. Перелік необхідних документів для таких громадян скорочено. Працівники відділень проявляють особливу чуйність до цієї категорії людей, які опинилися в скрутній життєвій ситуації, співпереживають, намагаються підтримати та розрадити в їхній біді.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.