Охорона праці при роботі з пестицидами

Відповідальність за охорону праці і техніку безпеки при роботі з пестицидами покладається на керівників господарств і організацій, що їх застосовують. Усі роботи з хімічного захисту рослин проводяться особами, які мають допуск до роботи з пестицидами та агрохімікатами, виданий Державною фітосанітарною інспекцією  області. Особи, які залучаються до роботи з пестицидами (постійно чи тимчасово), щорічно в обов’язковому порядку проходять медичний огляд та інструктаж із охорони праці, що реєструється у спеціальному журналі.

Кожне сільськогосподарське підприємство повинно вести: журнал складського обліку пестицидів; журнал з охорони праці; журнал протруєння насіння; журнал обстежень с/г угідь; журнал проведення хімічних обробок.

До роботи з пестицидами не допускаються особи віком молодше 18 років, вагітні і жінки годувальниці, а також особи, які мають медичні протипоказання (різні види хронічних захворювань, викладені у спеціальному переліку ДСП 8.8.1.2.001-98).

Тривалість робочого дня при роботі з токсичними пестицидами 1 і 2 класів небезпеки – 4 години (з доопрацюванням 2 години на роботах, які не пов’язані з пестицидами); з токсичними пестицидами 3 і 4 класів небезпеки – 6 годин.

Особи, які виконують роботи, що пов’язані з контактом із пестицидами, обов’язково повинні користуватися засобами індивідуального захисту.

Важливим заходом профілактики отруєнь є дотримання строків безпечного виходу людей на площі, які оброблені пестицидами. Строки виходу людей на оброблені пестицидами площі для проведення ручних робіт 7 днів, механізованих – 3 дні (див. “Перелік” пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні” щодо використання конкретного препарату).

Керівництво сільськогосподарського підприємства за 3 дні до початку проведення захисних заходів повинно повідомити Сільську раду і пасічників.

Працюючі з пестицидами повинні суворо дотримуватися правил особистої гігієни. Під час робіт забороняється їсти, пити, палити. Для обмеження забруднення пестицидами продукції рослинництва необхідно суворо дотримуватися встановлених для кожного препарату регламентів. Не можна використовувати препарати, які не рекомендовані для використання в приватному секторі. Відвари, настої та витяжки з рослин також не є безпечними. Часто вони не менш отруйні, ніж хімічні засоби (наприклад, дуже токсичні настої жимолості, тютюну, блекоти, аконіту). Саме через це навіть під час збирання рослин та виготовлення відварів і настоїв з них необхідно дотримуватися всіх вимог особистої гігієни Перед обприскуванням дерев і кущів накривають плівкою всі овочеві та інші культури, які не підлягають обробці. Заборонено обробляти хімічними препаратами кріп, петрушку, цибулю на зелень, салат, селеру та іншу зелень. Водорозбірні колонки і крани ретельно вкривають плівкою, зачиняють вікна й двері житлових приміщень.

Охорона здоров’я людей, які зайняті на проведенні хімічних заходів захисту рослин і виконують інші види робіт щодо догляду за посівами на оброблених пестицидами полях, а також забезпеченні санітарних норм якості сільськогосподарської продукції, вимагають суворого дотримання гігієнічних регламентів застосування пестицидів.

 Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві