Через мораторій на проведення перевірок неможливо оцінити сьогоднішній стан охорони праці на підприємствах, але, враховуючи досвід попередніх років, цілком впевнено можна допускати наявність серйозних недоліків та порушень у цій в сфері.
В основі 80 % усіх нещасних випадків на виробництві з року в рік лежать одні й ті самі причини. Поперше, це незадовільний стан виробничої і трудової дисципліни працівників і неналежний контроль з боку посадових осіб (майже половина усіх травмувань). По-друге, поганий технічний стан засобів виробництва (кожний четвертий випадок). Далі можна говорити про недоліки у навчанні з питань охорони праці, про порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, машин, механізмів, устаткування тощо.
З цього можна зробити два висновки. Перший: на сьогоднішній день роботодавці практично не зацікавлені у зниженні рівня виробничого травматизму. А успішну профілактичну роботу не можна уявити без належного порядку на підприємстві. Другий висновок полягає в тому, що має змінитися підхід до безпечних умов праці. Адже, для епохи високих технологій, які поступово впроваджуються у всіх сферах трудової діяльності, характерна повна відповідальність за свої дії кожного працівника на своєму місці. Саме за цим – висока культура виробництва, яка включає й ефективну профілактику виробничого травматизму, до якої ми так прагнемо.
То хто ж повинен слідкувати за керованістю виробничого процесу? Перш за все, роботодавець, адже саме на нього Законом України «Про охорону праці» покладені зобов’язання щодо створення на робочому місці, в кожному структурному підрозділі умов праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечення додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Наступна ланка – спеціаліст з охорони праці, це саме та ланка, що дає змогу реально і більш-менш оперативно оцінювати стан справ на місцях, вживати необхідних заходів. Умілий і принциповий спеціаліст з охорони праці – це надійний помічник керівника, гарантія того, що питання охорони праці не будуть пущені на самоплив. На багатьох підприємствах району й досі немає штатних працівників служби охорони праці, ці функції покладені на спеціалістів за сумісництвом, чий рівень підготовки нерідко відверто низький.
Ще одна ланка – інженерно-технічні працівники, це керівники середньої ланки, що вирішують питання охорони праці і безпосередньо керують працівниками на робочих місцях. Саме вони повинні слідкувати за тим, як працівники знають і виконують вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуються засобами колективного та індивідуального захисту.
Питання створення безпечних умов праці, профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань активно обговорюються під час усіх заходів, що проводяться у районі. Наша головна мета, як робочого органу виконавчої дирекції Фонду, – сприяти поліпшенню стану охорони праці, вирішувати нагальні проблеми в цих питаннях. З цією метою надаємо допомогу страхувальникам у впровадженні системи управління охороною праці на підприємствах, розробленні профілактичних заходів, направлених на досягнення встановлених нормативів з охорони праці та зменшення виробничого травматизму.
Закликаємо роботодавців не заощаджувати на створенні здорових і безпечних умов праці на підприємствах. Опікуйтесь безпекою кожного працівника задля збереження життя і здоров’я наших співвітчизників.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві