Кіберполіція попереджає: в інтернеті активізувалося вербування підлітків для скоєння диверсій

Національна поліція України застерігає про зростання випадків вербування неповнолітніх осіб ворожими спецслужбами через інтернет та соціальні мережі.

У час гібридної агресії російської федерації українські правоохоронці фіксують збільшення спроб залучення підлітків до диверсійної діяльності. Кіберполіція Харківщини вже задокументувала факти втягнення неповнолітніх у скам-спільноти та випадки реєстрації банківських карток на підлітків для використання в шахрайських схемах.

“Особливе занепокоєння викликають спроби залучення через Telegram-канали неповнолітніх до скоєння підпалів та інших диверсій з боку країни-агресора”, – повідомляють у кіберполіції.

За статистикою, кожна друга дитина в Україні активно користується інтернетом, однак підлітки часто не усвідомлюють небезпеки, пов’язані з діяльністю сумнівних онлайн-груп, кібербулінгом та цілеспрямованими маніпуляціями.

Правоохоронці виділяють кілька поширених тактик ворога:

– Соціальні мережі та месенджери: використання фейкових акаунтів, поширення “цікавих вакансій” з високою оплатою за прості завдання, запрошення до закритих груп.
– Фейкові пропозиції роботи: оголошення з високою оплатою за збір інформації про стратегічні об’єкти.
– Шантаж та залякування: використання особистої інформації для примусу до співпраці.
– Ідеологічна обробка: поширення пропагандистських матеріалів.

Департамент кіберполіції рекомендує батькам інформувати дітей про небезпеку вербування та кримінальну відповідальність за диверсійну діяльність; контролювати онлайн-активність та коло інтернет-знайомств дитини; слідкувати за дотриманням комендантської години; негайно повідомляти поліцію про спроби вербування за номером 102.

Підліткам правоохоронці наполегливо радять бути вкрай обережними з незнайомцями в інтернеті; розповідати дорослим про нові онлайн-знайомства; уникати сайтів із сумнівним вмістом; при отриманні пропозицій щодо скоєння диверсій – негайно повідомляти поліцію.

Співпраця з ворогом може кваліфікуватися за статтями Кримінального кодексу України:
– ст. 111 (Державна зрада) – до довічного позбавлення волі
– ст. 113 (Диверсія) – до довічного позбавлення волі
– ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення майна) – до 10 років позбавлення волі

Важливо! Згідно ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які добровільно повідомляють органам влади про отримані від ворога завдання та не вчиняють жодних дій на їх виконання, звільняються від кримінальної відповідальності.

Кіберполіція закликає батьків та дітей бути обачними в інтернеті та дотримуватися основних правил кібербезпеки та долучатись до  освітніх проєктів  разом з  «BRAMA – онлайн-варта України».