Мапа безбар’єрності — соціальна ініціатива ЛУН в рамках ЛУН Місто, яка об’єднала інформацію про понад 8700 локацій у 23 областях України. Завдяки підтримці міських рад, обласних та районних адміністрацій, а також відповідального бізнесу, на Мапу були додані дані про рівень фізичної безбар’єрності житлових будинків, магазинів, кав’ярень, парків, освітніх установ, зупинок громадського транспорту та інших локацій.
Цей соціальний проєкт розробляється безоплатно з метою збору актуальних даних про рівень безбар’єрності міст України та створення зручного міського простору для всіх категорій населення. ЛУН спільно з ГО «Безбар’єрність» розробили спеціальні чеклисти для збору даних.
Чеклисти — це лаконічні онлайн-опитувальники, в яких зібрані найважливіші аспекти архітектурної доступності. Мапа має фільтри за типами закладів, а також містить фото локацій, що робить її найповнішим ресурсом щодо доступності в Україні. Мета мапи — допомогти користувачам швидко знаходити доступні локації та бути в курсі наявних елементів безбар’єрності.
У 2024 році ЛУН підписав декларацію про впровадження принципів безбар’єрності та приєднався до спільноти «Бізнес без бар’єрів», об’єднаної навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської. Ініціатива спрямована на створення рівних можливостей для всіх українців.
«Ухвалена на національному рівні Стратегія безбар’єрності, коректна комунікація, зелена зона біля будинку – філософія суспільства рівних можливостей складається з великих та маленьких речей. Усі – важливі. І починати завжди варто із себе, бо безбар’єрність дорівнює відповідальність. Проявити її можна, зокрема, додавши інформацію про наявні чи відсутні барʼєри в улюбленій кав’ярні, власному будинку чи сквері, що поруч із ним. Це допомагає людям зручно та легко планувати свої маршрути, а ще – є вкладом у побудову безбарʼєрного середовища, і він – важливий», – Світлана Гнатюк, експертка з безбар’єрності ГО «Безбар’єрність».
Дані для Мапи збираються завдяки активному долученню міських рад, обласних та районних адміністрацій, а також відповідальних бізнесів. Мапа постійно оновлюється новими проєктами з різних регіонів, серед яких останніми стали:
- Одеська область (спільно з Одеською ОДА)
- Житомир (спільно з Житомирською міськрадою)
- Луцьк (спільно з ГО misto.reboot)
- Мала Виска, Новоукраїнка, Світловодськ (Кіровоградська область)
- Шевченківський, Дарницький, Солом’янський райони Києва (спільно з РДА)
Зокрема, на мапу Шевченківського району, створену у співпраці з Шевченківською РДА, вже нанесено близько 2000 локацій, зокрема 25 км вулиць, 300 зупинок громадського транспорту.
До наповнення мапи активно долучилися студенти Освітньої програми Урбаністика та міське планування географічного факультету КНУ імені Шевченка.
Окрім того, на Мапі з’явилася інформація про вокзали України у співпраці з «Укрзалізницею». Зібрано дані про доступність 12 вокзалів країни, а також створено 3D-моделі будівель вокзалів. Посилання на мапу доступне в застосунку та на сайті Укрзалізниці. У 2025 році перелік вокзалів на Мапі розшириться.
«У кінці року, до зимових свят, ЛУН Місто спільно з ДАРТ випустили Мапу безбар’єрності: Туризм. Прагнемо, щоб під час планування поїздок можна було перевірити, наскільки доступними є ті чи інші локації. У рамках першого етапу на мапу нанесено близько 600 локацій у кількох областях України. Продовжимо розвивати Мапу у 2025 році», — коментує Анна Денисенко, кураторка проєкту.
Проєкт є важливим кроком до створення інклюзивного та доступного середовища в українських містах, сприяючи поширенню культури безбар’єрності та соціальної рівності. Це також платформа, де зібрана найбільш повна інформація в цифровому форматі з локаційною прив’язкою.
Якщо ви є представником міста, району, області або мережі закладів і хочете долучитися до Мапи безбар’єрності від ЛУН Місто, будь ласка, напишіть на [email protected].