Щорічно 1 грудня визначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. З того часу, як було відкрито вірус імунодіфіцита людини минуло більш 30 років. За цей період епідемія ВІЛ/СНІД охопила весь світ і забрала понад 20 мільйонів життів. За статистикою, щодня у світі інфікується понад 6 тисяч людей; більш половини нових випадків зараження ВІЛ реєструється серед людей віком від 15 до 24 років.
В Україні, як і в усьому світі, триває поширення епідемії ВІЛ/СНІДу, яка тісно пов’язана з іншими хворобами – туберкульозом, наркозалежністю, гепатитом. За дослідженням українських та зарубіжних вчених, ці хвороби, взаємнопідсилюючи одна одну, руйнують імунну систему людини. Водночас таким захворюванням можно запобігти. Слід зазначити, що вчасне реагування на епідемії, зокрема епідемію ВІЛ/СНІДу, можно зменшити негативні наслідки та послабити темпи поширення вірусу. Досягається це, насамперед, завдяки ефективному використанню профілактичних інструментів, а саме систематичної інформаційно-просвітницької роботи як серед населення в цілому, так і серед груп ризику, забезпеченні доступності послуг, недопущення випадків дискримінації ВІЛ-інфікованих осіб.
Молодість – це час відкриття нових обріїв, пора іспитів, спроб освоєння нового досвіду, виявлення межі своїх можливостей і разом з тим – це дуже відповідальний час, який потребує зробити свій вибір на користь здоров’я, здорових стосунків та здорового способу життя.
Факти, які кожен має знати про ВІЛ/СНІД
- Хвороба спричинена вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) призводить до смертельної хвороби – синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІД). ВІЛ та СНІД – невиліковні.
- Людина, уражена вірусом, може виглядати здоровою і почуватися добре довгі роки, навіть, якщо вона є носієм вірусу.
- Вірус передається на всіх стадіях захворювання.
- ВІЛ-інфекція передається через нестерильні інструменти при пірсингу, татуажі та інших маніпуляціях, в яких є контакт з кров’ю.
- ВІЛ-інфекція не передається через обійми, потискання рук, користування туалетом, басейном, постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах, тощо.
- Тест на ВІЛ здійснюється в закладах системи охорони здоров’я і, в першу чергу, центрами профілактики СНІДу. Тест на ВІЛ є конфіденційним.
- Дискримінація людей, які живуть з ВІЛ – це порушення прав людини.