Селекторна нарада відбулась 28 серпня під головуванням заступника голови ХОДА Євгенія Грицькова.
За його інформацією, на території Харківської області налічується 9430 пам’яток, з них 6896 пам’яток археології, 2465 пам’яток історії та 69 пам’яток монументального мистецтва.
«Одним з пріоритетних завдань пам’яткоохоронного законодавства є збереження об’єктів культурної спадщини, зокрема, шляхом укладання охоронних договорів», – зазначив Євгеній Грицьков.
За словами директорки Департаменту культури і туризму ХОДА Людмили Терещенко, станом на сьогодні лідерами регіону за оформленням таких договорів є Сахновщинський, Валківський, Лозівський, Балаклійський, Золочівський, Дергачівський, Богодухівський, Борівський, Дворічанський, Ізюмський, Кегичівський, Куп’янський, Печенізький, Шевченківський.
«Також хочу звернути увагу керівництва наступних районів , яким необхідно активізувати роботу у цьому напрямку, це Зміївський, Нововодолазький та м. Первомайський, якими не відпрацьовувалося питання укладення охоронних договорів взагалі, – сказала Людмила Терещенко. – Інші райони надсилали проєкти договорів й вони знаходяться в процесі доопрацювання».
Також під час заходу обговорили питання визначення першочергових охоронних заходів та пріоритетних пам’яток, які потребують невідкладних ремонтних (реставраційних) робіт, необхідність здійснення погодження документації із землеустрою з органом охорони культурної спадщини у випадках, визначених Земельним кодексом України, та необхідність розроблення історико-архітектурних опорних планів історично населених міст Харківської області.
Людмила Терещенко зазначила, що наразі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 «Про затвердження Списку історично населених місць України» на території Харківської області визначено 16 історично населених місць. Та лише у трьох з них оформлено історико-архітектурні опорні плани.