Виконання вимог Закону України «Про охорону праці» – є одним із найважливіших завдань роботодавців перед своїми працівниками!
Питання створення безпечних умов праці, профілактики виробничого травматизму на виробництві були, є і повинні залишатися одними з найважливіших та актуальних на будь-якому підприємстві, незалежно від форми власності, його розмірів та кількості працівників.
Займатися профілактикою виробничого травматизму і профзахворювань необхідно щодня. Однак, часто роботодавці звертають увагу на умови праці лише після того, як з їхніми працівниками стається біда. Вкрай необхідно, щоб запрацював основний принцип державної політики в галузі охорони праці – пріоритет життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці, який закладений у ст. 4 Закону України «Про охорону праці». А це можливо лише за умови, коли власник перш за все вболіває за стан виробничої безпеки, і котрий нікому не дозволяє нехтувати вимогами правил безпеки.
Для того, щоб працівник дотримувався законодавства про охорону праці, він має мати певні знання з охорони праці, має бути зацікавленим у постійному інформуванні про ті небезпечні ризики, що мають місце при виконанні його роботи, має бути певним, що інформування про ризики настання нещасного випадку на його робочому місці буде відмічено роботодавцем позитивно. Необхідно під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків. Посадові особи, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт, один раз на три роки повинні проходити навчання та перевірку знань з питань охорони праці. Закон України «Про охорону праці», зокрема, ст. 14, яка зобов’язує кожного із нас дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виробництва. Наголошуємо, що працівник несе персональну відповідальність за порушення зазначеної статті.
Тільки навчені висококваліфіковані працівники. – це запорука безпеки виробництва. Працівники, які відповідально ставляться до питань збереження життя та здоров’я, як свого, так і оточуючих, майже ніколи не створять небезпечної ситуації на своєму робочому місці. А відповідно в родини не прийде горе та біль втрати.
Фонд соціального страхування здійснює заходи, спрямовані на запобігання нещасним випадкам, усуненню загрози здоров’ю працівників, викликаної умовами праці, у тому числі: вивчає стан умов, безпеки, охорони праці та профілактичної роботи на підприємствах, у фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, з метою надання страхувальникам необхідних консультацій у створенні ними та реалізації ефективної системи управління охороною праці.
Аналіз показує, що роботодавці, посадові особи та фахівці служби охорони праці не завжди достатньо уваги приділяють впровадженню профілактичних заходів із створення безпечних та нешкідливих умов праці на робочих місцях. На наш погляд, потрібно кардинально змінювати ставлення до безпеки праці, як роботодавців, так і працівників. Адже проведення профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань значно простіше і матеріально вигідніше, ніж витрати на лікування та відшкодування шкоди за втрачене життя.
Слід зазначити, що одним із найважливіших шляхів зменшення рівня виробничого травматизму та професійного захворювання, поліпшення стану охорони праці є об’єднання зусиль в цьому напрямі всіх зацікавлених сторін роботодавців, органів місцевого самоврядування, профспілок, працівників. Тому відповідальність за виробничий травматизм і професійні захворювання, особливо в цей нелегкий для нас час, повинна бути досить високою.
Фонд соціального страхування України