За рекомендаціями Міжнародної організації праці цьогорічний девіз, під яким відзначався Всесвітній день охорони праці – «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці». Увага до аналізу ризиків травмування працівників та й самих нещасних випадків травматизму обумовлена тим, що в світовій практиці статистичні показники травматизму на робочому місці дедалі зростають. Так, за даними МОП, щороку в світі гине 2,3 млн. працівників, : більше 300 млн. – травмуються. Такі цифри дають привід замислитися над причинами настання нещасних випадків та пошуком шляхів подолання травматизму на робочих місцях.
Звичайно, статистичні дані – це лише цифри, але за такими цифрами стоїть питання збереження здоров’я та життя людини. Аналіз травматизму в тій чи іншій галузі та причин його настання допомагає уявити реальну картину та знайти відповіді на запитання «чому», «як попередити», «на що звернути увагу»? Ми маємо зробити все можливе для того, щоб уберегти працівника та його сім’ю від нещастя.
Спотворення інформації може призвести до серйозних проблем у будь-якій галузі, а якщо йдеться про охорону праці – тут важлива точність даних, цифр, що відображаються в аналітичних матеріалах. Дані щодо ситуації з професійними захворюваннями та нещасними випадками на виробництві мають важливе значення для їх профілактики.
Згідно статистики основні причини травмування працівників – організаційні та технічні, «галузі-лідери» з травматизму – будівельна та соціально-культурна сфера.
База даних про безпеку та гігієну праці – це не самоціль, це інструмент для виявлення ризиків. Статистика допомагає визначити пріоритети та є напрямком для стратегічних дій на рівні підприємства та держави в цілому.
Статистика стає потужним ресурсом і для інспекцій праці. На основі даних, що постійно оновлюються, інспекції праці можуть розробляти сценарії, аналізувати тенденції та визначати шляхи вдосконалення системи охорони праці.
Достовірні дані з охорони праці допомагають розставити пріоритети і служать основою для оцінки прогресу в роботі. Вони незамінні для виявлення небезпек і ризиків, що знову виникають, визначення небезпечних галузей, вироблення профілактичних заходів, а також реалізації політичних заходів, функціонування систем і виконання програм на національному рівні та на рівні підприємств. Вони також допомагають виявленню на ранній стадії і діагностиці професійних захворювань, так само як і вживання заходів до визнання таких захворювань професійними і виплати відповідних компенсацій.
Більш якісні і уніфіковані дані по охороні праці сприяють проведенню повноцінного порівняльного аналізу і ефективних, заснованих на знанні справи інформаційно-просвітницьких заходів. Наявність якісних даних допомагає зробити стратегію в області профілактики більш цілеспрямованою, а розробку законодавства з охорони праці – більш ретельною. Крім цього, воно дозволяє всім зацікавленим сторонам, включаючи уряд, організації роботодавців і працівників, більш ефективно вести діалог з питань охорони праці.
Красноградське відділення Управління виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України у Харківській області