Поширенню збудника африканської чуми свиней на території України сприяє циркуляція вірусу серед поголів’я свиней, які утримуються в особистих селянських господарствах населення (приватний сектор), а також торгівельні відносини господарств з неблагополучних зон по АЧС з підприємствами, які знаходяться на вільній території від АЧС. Істотний вплив у поширенні хвороби має людський фактор.
Проаналізувавши хід виконання заходів щодо недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на територію Красноградського району Харківської області визначили, що протягом І півріччя поточного року ситуація була контрольованою. Ветеринарною службою проводились заходи з обліку та ідентифікації свинопоголів’я приватного сектора і юридичних осіб.
З метою запобігання занесенню вірусу АЧС в приватні господарства необхідно:
2. Регулярно здійснювати очистку та дезінфекцію приміщень у яких утримуються свині. Обслуговування тварин проводити лише у змінному одязі, при цьому використовувати окремі засоби догляду, інвентар. Постійно вести боротьбу з гризунами.
3. Не допускати відвідування господарств, тваринницьких приміщень сторонніми особами.
4. Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях, без супровідних ветеринарних документів.
5. Забій тварин проводити лише після перед забійного клінічного огляду спеціалістом ветеринарної медицини, реалізовувати продукти забою лише після проведення ветеринарно-санітарної експертизи.
6. Не купувати м’ясні продукти в невстановлених для цього місцях, стихійних ринках.
7. При виявленні клінічних ознак захворювання або при виникненні підозри на захворювання, та/або при загибелі свиней негайно звертатись до представників державної служби ветеринарної медицини.
8. Обов’язково забезпечувати доступ представників державної служби ветеринарної медицини до тварин для проведення клінічного огляду та проведення обов’язкових або необхідних ветеринарно-санітарних заходів.
9. Трупи тварин, побічні продукти їх життєдіяльності, продукти забою та переробки непридатні для споживання людиною утилізувати у спеціально визначених для цього місцях.
10. Не використовувати для напування тварин воду з річок, інших водойм з повільною течією що протікають через лісові масиви, в яких є дикі кабани.
11. Періодично проводити дезінфекцію приміщень, в яких утримуються свині. При цьому необхідно пам’ятати, що проведення дезінфекції тваринницьких приміщень побудованих пористих матеріалів (цегла, піноблоки, газоблоки, керамзитобетонні блоки та ін.) не гарантує стовідсоткове знищення вірусу у зв’язку з можливістю вірусу глибоко проникати в структуру таких будівельних матеріалів.