Складні життєві обставини – обставини, спричинені інвалідністю, віком, станом здоров’я, соціальним становищем (сирітство, безпритульність, відсутність житла або роботи, насильство, зневажливе ставлення та негативні стосунки в сім’ї, малозабезпеченість), життєвими звичками і способом життя, внаслідок яких особа частково або повністю не має (не набула або втратила) здатності чи можливості самостійно піклуватися про особисте (сімейне) життя та брати участь у суспільному житті.

Протягом життя сімʼї стикаються з різними випробуваннями. Нажаль, не кожна родина в змозі самостійно вирішити труднощі, які виникають на їхньому шляху.

Сім’я, що перебуває у складних життєвих обставинах – це сім’я, яка втратила свої виховні можливості через виникнення таких умов, що порушують нормальну життєдіяльність одного або кількох членів сім’ї, наслідки яких вони не можуть подолати самостійно.

Такі сім’ї поділяються на три групи :

  • сім’ї, у яких виникли проблеми через матеріальні труднощі, а саме: внаслідок безробіття, відсутності житла, необхідності лікування членів родини. Особливо гостро ця проблема постає для багатодітних сімей, одиноких матерів (батьків), у сім’ях, де один з батьків втратив працездатність через хворобу, випускників інтернатних закладів, малозабезпечених родин;
  • сім’ї, у яких виникли складнощі через юридичні проблеми, а саме: через необізнаність щодо своїх прав та обов’язків, брак коштів на відновлення документів (прописки, свідоцтва про народження, оформлення аліментів) тощо;
  • сім’ї, в яких виникли психологічні проблеми. Наприклад, з приводу труднощів перехідного віку дитини, при повторному шлюбі матері чи батька, у разі гіперконтролю з боку батьків, незадоволення потреби в спілкуванні, насильства з боку одного з членів родини, бездоглядності дитини.

Причини виникнення складних життєвих обставин:

  • жорстоке поводження з дитиною (недбале ставлення до дитини, її бездоглядність, в тому числі залишення дитини в небезпеці, насильство),
  • насильство в сім’ї, експлуатація дитини, втягування її у жебрацтво або протиправну діяльність, заохочення дитини до споживання алкоголю, наркотичних речовин;
  • залишення дитини без батьківського піклування внаслідок розладу здоров’я батьків, осіб, які їх замінюють, направлення їх на довготривале стаціонарне лікування чи реабілітацію, зникнення батьків, осіб, які їх замінюють, без вісти, їхнє ув’язнення, постійна зміна проживання сім’ї, що призводить до погіршення стану здоров’я дитини, смерть батьків;
  • проживання сім’ї у непридатних для життя умовах, тривалий конфлікт у родині;
  • прояви девіантної поведінки дитини (асоціальної, кримінальної, аморальної, аутодеструктивної – суїцидальної);
  • перебування дитини в екстремальній життєвій ситуації (в зоні міжетнічних чи міжрелігійних конфліктів, аварій, катастроф, збройних конфліктів) тощо. (Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» №4523-ІV від 15.03.2012).

Фахівцями Красноградського районного центру соціальних служб для сімʼї, дітей та молоді постійно здійснюється відвідування сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

На даний час в Красноградському районі на обліку сімей, що опинились в складних життєвих обставинах, перебуває 71 сімʼя, в якій виховується 182 дитини. Зазначеним сімʼям надаються соціальні послуги в рамках Державних Стандартів України.

Красноградський районний центр соціальних служб для сімʼї, дітей та молоді знаходиться за адресою: м. Красноград, мікрорайно 3, будівля Молодіжного Центру. Тел. для довідок: 7-71-03.